2019 EBL GENTS KNOCKOUTS

image72

RINK

Bainfield v Goldenacre


Sighthill BC - Thursday, 15th August


FOUR - Jim Thomson (Lead), David Baptie, Colin Gilchrist & Craig Paterson (Skip)



RESULT - Bainfield 24 - 11 Goldenacre



Bainfield will next play the winners between Sighthill or Carrick Knowe in the 3rd round. 

Tie to be played at Mayfield BC on Thursday, 22nd August at 6:45pm  




Any player unable to play please contact the skip of your team as soon as possible.

division 1 - section a

League Results

image73

Week 1

League Table

image74

fixture calendar

Premier Division  - Section B

No upcoming events.

2019 - EBL results & final tables

1st Team Results

image75

Week 14 Games 

12th August 2019

1st 16 League Table

image76

Division 2

2nd Team Results

image77

Week 14 Games

7th August 2019

2nd 16 League Table

image78

Division 1

2019 - EBL Team news

image79

EBL 1st Team

The team to play the rearranged game at home against Hillside BC on Monday, 12th August has been changed to as follows.



 

Murray Brown (Lead), David Baptie, Stuart Wilson & Brian Stoddart (Skip)




Malcolm Cook (Lead), Mike Sutherland, Paul Millar &  Craig Paterson (Skip)




David McNair (Lead), Colin Gilchrist, Stewart Jenkin & Stuart Clark (Skip)




John Douglas (Lead), Jim Thomson, Adam Brock & Steven Pilley (Skip)




Reserve - 




IMPORTANT INFORMATION


Please contact your skip if you are unable to play




EBL 2nd Team

With agreement from the EBL committee the 2nd 16 game with Craigentinny on Monday, 12th August will not go ahead. The points are shared 4.5 - 4.5.




2019 - edinburgh "top 10"

image80

Top 10 News

Bainfield are through to the third round of the 2019 Top 10 competition.

when we will next play away against Sighthill BC. The game will be played on Tuesday, 30th July at 6:30pm



2nd Round RESULT - Bainfield 7 - 2 Maitland





The Bainfield "10" to play against  Sighthill is as follows



SINGLES - Adam Brock



PAIR - Stuart Clark (Lead), Craig Paterson (Skip)



TRIPLE - Stuart Wilson (Lead), Paul Millar & Steven Pilley (Skip)



FOUR - Graham Angus (Lead), Murray Brown, Stewart Jenkin & Brian Stoddart (Skip)




Knockout Competitions

Gents Singles

CHAMPION


Kevin Tennant


Kevin Tennant 21 - 17 Steven Pilley



Four Bowl Pairs

CHAMPIONS


Mark McIntosh & Alan Brown

Scottish 4's

CHAMPIONS


Mark McIntosh, Barry Hill, Graeme McIntosh & Alan Brown          


Gents Triples

Ties to be played Sunday, 7th April at 12pm


SEMI FINALS


M McIntosh, J McDermott & J Hogg

v

C Downie, E Craig & R Marshall  



A Sharp, S Brown & S Ritchie

v

D McNair, K Tennant & S Pilley

Gents 2-Bowl Pairs

CHAMPIONS


Mike Sutherland & Brian Stoddart 




Scottish U25 Singles

Ties to be played on Wednesday, 20th February at 8:30pm


J Purvis v S McArthur


M Walker v G Walker


C Paxton v J Ronaldson


C Tennant v C Munro



Ties to be played on Thursday, 28th February at 8:30pm


M McIntosh v J Barr


S Moodie v M Carlisle


C MacIntosh v L Corbett


R Ironside v A Jamieson